Działa Nawarony — wojenna powieść ponadczasowa

Daniel

Działa Nawarony  — wojenna powieść ponadczasowa

Wojna od zawsze stanowiła wspaniałą pożywkę dla dzieł literackich i filmowych, zwłaszcza gdy mamy na myśli drugą wojnę światową. Powieści i filmy, które poruszają tę tematykę, cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Nie inaczej jest w przypadku powieści szkockiego pisarza Alistaira MacLeana, który napisał słynną powieść, pt. Działa Nawarony. 

Sensacja osadzona w realiach drugiej wojny światowej

Powieść Działa Nawarony stanowi, naszym zdaniem, wspaniały pomysł na prezent dla mężczyzny do zakupu. Nie chcąc zdradzać szczegółów fabuły, powiemy tylko, że jest ona osadzona jest wokół kilku żołnierzy, których zadaniem jest zniszczenie dział, które naziści umieścili na tytułowej wyspie o nazwie Nawarona. Jeśli to zadanie im się nie powiedzie, zginie około 1200 osób.  Sama wyspa jest w istocie fikcyjna, nie można, jednakże zaprzeczyć, że podobna akcja mogła mieć miejsce podczas odbijania przez aliantów jednej z wysp na Morzu Egejskim.

Powieść i ekranizacja

Powieść MacLeana doczekała się równie znakomitej ekranizacji. Młodszym widzom znana jest właśnie z wersji filmowej. Jeśli Twój mężczyzna nie czytał tej powieści ani nie widział nigdy ekranizacji, niewątpliwie czas nadrobić te zaległości. Powieść szkockiego autora wciąga niemalże od pierwszej strony i można przeczytać ją w kilka wieczorów. Wciągająca, wartka fabuła sprawia, że pomimo iż od napisania tej książki upłynęło już kilkadziesiąt lat, nie starzeje się ona ani o dzień i z całą pewnością spowoduje wypieki na twarzy Twojego mężczyzny, tak jak czyniła to z czytelnikami w dniu jej publikacji. 

Twój mężczyzna podziękuję Ci z całego serca za taki prezent. Pamiętaj jednak, aby przestrzec go, jeżeli nie oglądał jeszcze wersji filmowej, aby najpierw zapoznał się z wydaniem literackim. W przeciwnym razie, jeśli najpierw obejrzy film, cała przyjemność z lektury książki pryśnie jak bańka mydlana. Finał historii będzie mu bowiem znany. Pamiętajmy, aby zawsze na początku przeczytać książkę, a dopiero później obejrzeć film.